How it Started

The whole "project" FURT BOKEM was created to support and expand the drift scene in our country and slovakia. The whole name and idea came up by one day coming home from riding in the snowy mountains and thinking I'd create a Facebook page for people who love drifts as much as I do.

I decided to find the first guys to party who drift ,working on their cars on their own after their spare time and giving it all. I met dank Matějným and other guys from Ostrava because I followed them on facebook and I liked that they were 120% passionate about drift when I told them about my vision and the whole meaning of the project so they said "let's do it!"

I tried to figure out how to do this so that every drifter had the opportunity to get support according to how much energy it gives, and that's why we invented the concept of getting the finances of the project to every rider directly, so if you meet the action of your Favorite Drifter and you buy from him the product FURT BOKEM so the whole profit from this product goes directly to him on gasoline, podval, rubber, oil simply for anything with regard to drifting. I'm so glad that she's getting a lot of popularity among all the cars and pushing it on!

/Lucky boy

About the project

FURT BOKEM je rodina, do které patří každý, kdo miluje driftování stejně jako MY!. Stavíme auta, tvoříme projekty, závodíme, tvoříme videa, připravujeme kolekce a snažíme se podporovat driftovou komunitu….#OneFamily. Na naší #FurtBokem garáž se můžete stavit kdykoliv budete mít cestu kolem.

Mimo toho, že jsme týmu jezdců a kamarádů, tak natáčíme videa z jěždění, našeho života a všeho okolo driftů, provozujeme tento e-shop a pořádáme akce. Ať už jsou na garáži nebo kdekoli jinde, vždycky je děláme z nadšení pro driftování a celou komunitu. Kdokoli kdo má rád auta je na každé naši akci vítán. Je jedno jestli má rád veterány, supersporty, drift speciály a nebo cokoli jiného. Každý kdo má na akcích cokoli z naší kolekce má DRIFT TAXI zdarma jako poděkování, že ho baví to co tvoříme.

Uvědomujeme si, že nás sleduje spousta lidí a proto k ježdění přistupujeme pod hesly #legalnidrifty a #legalnisrazy. Ve stejném duchu pořádáme akce a natáčíme videa. Cítíme za to zodpovědnost a to nejen vůči všem co nás podporují, ale hlavně vůči tobě….

Still Sideways/instagram

#furtbokem

Eshop

Tel: +420 774 083 144
Email: info@furtbokem.eu

Still Sideways

Provozovatel: NoWHY agency s.r.o.
Lukáš Souhrada
IČO: 08894558
DIČ: CZ08894558

Tel: +420 774 083 144

Cooperation

Tel: +420 774 412 234
Email: marketing@furtbokem.eu

Menu